Київ
Серце всієї України!
0 800 507 800
Вам передзвонити?
  • Блог
  • Акції
  • Магазини
  • Оплата і доставка
  • Що з моїм замовленням?
  • MOYO обмін
  • MOYO club
Рус Укр
Каталог товарів
Порівняння
Бажання
Кошик
Сума

Як вибрати блок живлення для ПК: 7 кроків + 5 ТОП брендів

Дата публікації: 14.08.2020 09:40
Дата оновлення: 20.10.2023 11:41

Блок живлення, поряд з материнкою та процесором, належить до обов'язкових складників системника. Він необхідний для трансформації змінного струму на 220v у постійний з низькою напругою та розподілом по лініях живлення.

як вибрати БЖ

Цікава стаття: Які бувають моноблоки: 5 основних типів, плюси та мінуси

Розрахунок потужності блоку живлення для ПК

Вибираючи потужність БЖ, орієнтуються на складники комп'ютера, на все повинно вистачати енергії, причому з запасом у 20-25%. Запас потрібен на випадок модернізації комп'ютера та перепадів напруги в електромережі. Багато енергії тягнуть процесор і відеокарта, менше — накопичувач та оперативна пам'ять. Просунуте залізо вимагає потужного охолодження, кулера теж потрібно враховувати під час розрахунків. Можна переглянути потреби компонентів у характеристиках і скласти їх, або скористатися одним з численних онлайн-калькуляторів.

При виборі блоку живлення дивляться на номінальну потужність — ту, яку БЖ видає з напругою 12 В. Є ще пікова потужність, її електротехнічний пристрій може видавати лише короткий проміжок часу. Несумлінні виробники часом вписують цю характеристику в назву БЖ і вводять в оману надмірно оптимістично налаштованих покупців.

Слушна потужність БЖ залежить від призначення комп'ютера. Існує наступна умовна градація:

  1. Для начинки офісного комп'ютера вистачить 400-500 Вт.
  2. Для ігрового комп'ютера — 500-850 Вт.
  3. Для продуктивної робочої станції або серверу може знадобитися БЖ на 1000 Вт.

Перевіряємо БЖ: Як перевірити блок живлення для комп'ютера: правильна перевірка БЖ 4 способами

Ефективність та сертифікація 80 PLUS

Зрозуміти, що таке ККД, простіше на прикладі. Якщо він дорівнює 75%, це означає: БЖ з номіналом 750 Вт бере з електромережі 1000 Вт, щоб віддати складникам задекларовану потужність. Різниця між 1000 та 750 переходить у тепло. Чим нижче ККД, тим більша зайва витрата електроенергії та навантаження на кулер БЖ.

Для порівняння БЖ вигадали рейтинг ефективності з лаконічною назвою 80 PLUS. Сертифікацію проходять пристрої, які мають ККД не менше 80%. Щаблі рейтингу:

  • 80 Plus — 82%,
  • Бронза — 85%,
  • Срібло — 87%,
  • Золото — 89%,
  • Платина — 90%,
  • Титан — 94%.

Такими мають бути результати тестування при 230 В та навантаженні 100%.

Безплатно, звичайно, ніхто нічого не тестує. Сертифікація коштує чималих грошей, тому на багатьох БЖ немає наклейки 80 PLUS. Виробник просто вказує ККД у характеристиках та пропонує повірити у правдивість інформації без сертифікації.

Показник енергоефективності виробники використовують, переважно, у маркетингових цілях. Навіть у найдешевшого блоку живлення ККД навряд чи буде нижчим за 75%, а 80% вважається нормою. У моделі з платиновим або титановим сертифікатом ціна напевно буде помітно вищою, ніж в аналогічного БЖ, який не пройшов офіційне тестування.

сертифікація 80 PLUS

Типи та кількість роз'ємів

Напруга від БЖ подається за цілою зв'язкою проводів:

  • Роз'єм на 24 або роздільний на 20+4 піна приєднують до материнки. Роздільний варіант підходить для старих плат, у такому разі залучено 20 контактів.
  • Для багатоядерних процесорів потрібен кабель 4+4 піна. У старих моделях материнок процесорний роз'єм — 4 піна. У дорогих БЖ передбачено просунутий варіант 2 х 4+4 або 8+4 піна. Це дає можливість розігнати процесор.
  • У роз'єму Molex контакти в лінію. Він може бути використаний для підключення старих HDD з інтерфейсом IDE. У наш час його використовують для підключення процесорних та корпусних кулерів. Є перехідники з Molex на SATA.
  • Роз'єм FDD для дисководів, які давно пішли у минуле. У просунутих БЖ рідко зустрічається.
  • Широкий 15-піновий роз'єм SATA для підключення SSD, DVD-приводів та сучасних HDD.
  • Для відеокарти знадобиться кабель з роз'ємом на 6, 6+2 або 6+4 пінів. Для здвоєного адаптера потрібні два кабелі.

У дорогих БЖ більше роз'ємів, ніж у дешевих, наприклад, не 6, а 10 SATA. Конектори влаштовані таким чином, що при підключенні комплектуючих важко помилитися, вставивши кабель не тією стороною.

Пізнавальна стаття: Чи потрібно охолоджувати SSD: 4 способи продовжити термін служби накопичувача

Розмір та формфактор

Основні:

Форматфакторй БЖ
Розміри, мм До яких корпусів підходять Максимальний діаметр вентилятора, мм
АТХ 86х150, довжина — від 140 до 200 MidiTower, FullTower — найпоширеніші корпуси домашніх ПК 140
SFX 63,5х125, довжина — від 100 до 130 мм Короткі дроти спрощують встановлення в компактні корпуси miniITX та microATX 92
TFX 65х85х175 Малопотужні БЖ встановлюють мініатюрні корпуси SFF. Такі системники любить збирати для офісів компанія Dell 80

До менш поширених БЖ належать CFX, EPS, LFX, переважно серверні FlexATX та інші.

формфактор БЖ

Люди, які збирають комп'ютери, не мають проблем при виборі типорозміру. В принципі, можна взагалі не морочитися з цим питанням — купити корпус з БЖ. Правда, такий варіант більше підходить для бюджетних комп'ютерів і невибагливих користувачів. Можливо, покупка «2 в 1» обійдеться дешевше і дозволить заощадити час, але не факт, що вдасться знайти встановлений блок живлення відповідної потужності та потрібного бренду. Буває, корпус влаштовує, а БЖ ні, чи навпаки. Для дорогих конфігурацій їх зазвичай купують окремо. Фінансові витрати у разі ігрової збірки відходять на другий план, головне — результат.

Вибираємо корпус: Як вибрати корпус для ПК: 5 характеристик

Додаткові функції та особливості

Навіть якщо особливо не заглиблюватися до радіодеталей блоків живлення, можна виділити ще 3 фактори, які впливають на вибір перетворювача струму.

Буде конект: Як увімкнути до моноблока телевізор або монітор: 4 простих способи

Тип охолодження

Можливі 3 варіанти:

  1. Активне охолодження — дешево та сердито. Кулер відразу вмикається та працює незалежно від завантаженості ПК. Регулювання обертів вертушки відсутнє. Активне охолодження — типовий варіант бюджетних БЖ.
  2. Напівпасивне охолодження запускається не відразу. Вентилятор не крутиться, доки у блока живлення допустима температура або доки він не набере певну потужність. Присутнє регулювання обертів кулера. Технологія переважно застосовується у БЖ, які мають ККД більше ніж 90%. Це середній ціновий сегмент та вище. Відсутність роботи вертушки, коли у цьому нема потреби, забезпечує економію ресурсу кулера та тиху роботу охолодження. Крім того, вентилятор менше пилу затягує усередину.
  3. Пасивне охолодження — рідкісний варіант, такі блоки живлення коштують дорого, та зазвичай вони малопотужні. Відведення тепла від компонентів БЖ проводиться завдяки численним радіаторам, ребра встановлюють на трансформатори та інші внутрішні елементи. Відсутність вентилятора забезпечує практично безшумне функціонування блока живлення.

Вентилятори бувають дво-, трьох та чотирипіновими. Від способу підключення залежить можливість управління та отримання інформації про обороти.

У магазинах комп'ютерної техніки найчастіше йде поділ на 2 категорії: БЖ з активним та пасивним охолодженням. У першу включають моделі з активним та напівпасивним обдуванням.

Своїми руками: Збірка системного блоку своїми руками в 10 етапів: повне керівництво

Модульність: напівмодульні та повністю модульні блоки живлення

Насправді є 3 види БЖ, що відрізняються комплектацією:

  1. Безмодульні. З корпусу БЖ виходить зв'язка проводів «на всі випадки життя». Половина з них може не стати в пригоді, вона всього лише збиратиме пил у системнику.
  2. Напівмодульні. Є дроти для підключення мінімального набору: материнки та процесора, може ще якихось компонентів.
  3. Модульні. На корпус БЖ виведені гнізда для підключення дротів. Всі кабелі користувач підключає сам.

Напівмодульні та модульні БЖ магазини іноді відносять до однієї категорії.

порівняння БЖ

Рівень шуму та якість вентилятора

Зносостійкість вентилятора залежить від вартості блока живлення. На недорогі БЖ не ставлять просунуті кулери. Активна експлуатація ПК через кілька років може призвести до підвищення шумності або навіть виходу вертушки з ладу.

Ще один фактор, що впливає на рівень шуму, — максимальні обороти вентилятора. Чим швидше крутяться лопаті, тим краще охолодження. Зворотний бік високої швидкості обертання — високі децибели. Щоб БЖ з регулюванням обертів менше шумів, вибирайте модель з запасом потужності. В цьому випадку кулеру не доведеться максимально розганятися.

В тему: Як правильно вибрати монітор для комп'ютера: ТОП 5 найпопулярніших

Захист від перевантажень та коротких замикань

У БЖ виробники реалізують такі захисні технології:

  • Захист від замикання є завжди. Він потрібен, щоб уникнути спалаху.
  • Захист від подачі напруги на складники ПК, яке значно вище або нижче за норму. БЖ видають 5, 12 і 3,5 з невеликими відхиленнями. При позаштатних ситуаціях спрацьовує захист і живлення відключається.
  • Захист від перевантаження по амперах в дешевих БЖ може бути відсутнім або працювати некоректно. Запобіжні механізми, про які йтиметься далі, теж не завжди присутні.
  • Захист від перегріву знеструмлює БЖ, якщо зафіксовано надто високу температуру.
  • Захист від вхідного струму, параметри якого неприйнятні.

Конектимо: Як під'єднати монітор до цифрової телевізійної приставки: 5 дій

Топові виробники блоків живлення

Варто виділити ТОП 5 брендів БЖ.

Chieftec

За брендом близько 80% позитивних відгуків. Користувачі хвалять БЖ за тиху роботу, стійкість до перепадів напруги, відключення електроенергії. Виробник пропонує шикарний асортимент БЖ, можна вибрати модель з відповідної цінової категорії.

Chieftec

Zalman

Окрім блоків живлення компанія виробляє корпусні кулери та інші компоненти для систем охолодження ПК, що є безперечним плюсом. Продукція Zalman часто потрапляє до ТОПа 3 найкращих моделей року.

Zalman

2E

Компанія пропонує винятковий асортимент складників, які розраховані на економних користувачів. Преміальний блок живлення від вибрати складно, продукція бренду представлена в основному в середньому та бюджетному ціновому діапазоні.

2E

SilverStone

Компанія вміє поєднувати компактність та потужність. У свій час за нею було лідерство в типорозмірі SFX. Виробник використовує добротні комплектуючі, але за цінами не завжди виграє у конкурентів.

SilverStone

Lenovo

Щодо БЖ виробник зосередив свої зусилля на продукції для ноутбуків і серверів. Для лептопів у продажу є зовнішні блоки живлення, для серверів — типорозміру FlexATX.

lenovo

На закінчення послідовність дій при виборі блоку живлення:

  • визначтеся з формат-фактором;
  • виконайте розрахунок загальної потужності складників ПК та додайте до неї 20-25%;
  • виберіть спосіб під'єднання кабелів — модульність;
  • перевірте наявність необхідних роз'ємів;
  • зверніть увагу на охолодження та ККД;
  • порівняйте цінники на відповідні моделі, почитайте відгуки;
  • переконайтесь у наявності гарантії.

Правильний вибір БЖ — запорука чіткого та стабільного функціонування комп'ютерного заліза.

Топчик корпусів: Найкращі корпуси для ПК: ТОП 15 моделей вартістю до $100

Коментарі
Залиште коментар
Категорії