Багато хто з нас переживає, що тривалі відключення електроенергії в Україні псують побутову техніку. Це не зовсім так. Виробники оснащують холодильники вдосконаленими матеріалами для теплоізоляції, такими як пінополіуретан із високою щільністю. Це дає змогу агрегатам утримувати температуру в камері довше, зокрема в разі відключення електроенергії. Товсті стінки зменшують витік холоду.
Інверторні компресори підтримують оптимальну прохолоду з меншою витратою енергії. Після вимкнення світла, завдяки зниженню частоти вмикань компресора у звичайних умовах, усередині агрегату довше утримується холод, оскільки теплообмін сповільнено.
Деякі моделі оснащені окремими зонами або камерами з автономною підтримкою температури. Та ж зона свіжості, в якій температура регулюється незалежно від основної камери, зберігає холод довше, ніж інші відділення. Якщо передбачені функції «Суперзаморожування» і «Суперхолод», вони теж знижують температуру всередині камер до мінімальних значень, щоб збільшити час збереження продуктів замороженими або охолодженими.
Деякі виробники використовують гелеві акумулятори холоду або спецелементи, які автоматично заморожуються під час роботи холодильника. У разі відключення електрики, вони віддають прохолоду, підтримуючи низьку температуру протягом тривалого часу.
Що відбувається з холодильником і морозилкою під час вимкнення електроенергії
При відключенні світла холодильник «проходить» 8 етапів випробувань:
- Припиняється робота компресора
Агрегат працює внаслідок насоса, який ганяє холодоагент для підтримки низького температурного режиму. Коли електрика відключається, охолодження зупиняється. - Повільно підвищується температура
У знеструмленому холодильнику градуси поступово підвищуються. Наскільки швидко — залежить від якості дверних ущільнювачів, технології, використовуваної в конкретній моделі, а також від частоти відкривання дверцят і потрапляння теплого повітря. У холодильній камері теплішає швидше, ніж у морозильній. Адже там у межах від +2 до +5°C. А в морозилці залишається нижче 0°C до 24-48 годин. Час залежить від об'єму заморожених продуктів і технології, що використовується для ізоляції. - Немає циркуляції повітря
Більшість апаратів оснащені системами циклування холодного повітря (No Frost, NeoFrost, NoFrost Plus), які запобігають утворенню льоду і підтримують рівномірну температуру в камері. У разі вимкнення електроенергії ці системи перестають працювати, температура розподіляється нерівномірно, тому прогрівається в одних місцях більше, в інших — менше. - Посилюється конденсація вологи
З'являються крапельки на стінках і полицях камери. - Їжа в холодильнику нагрівається
М'ясо та рідини в закритих місткостях довше зберігають холод, решта — швидше. У морозилці заготовини підтають, особливо ті, що зберігаються ближче до дверцят. Їжа, розташована ближче до стінок, залишається замороженою краще, особливо якщо камера повністю заповнена. - Знижується якість продуктів
Молочка, м'ясо, риба зіпсуються через 4-6 годин за кімнатної температури. Заморожені залишаються в кондиції до 24-48 годин. - Утворюється вода в морозильнику
У разі тривалого вимкнення заморожені продукти тануть, накопичується вода на полицях або витікає назовні. - Збільшуються ризики для техніки
У разі раптового вимкнення або відновлення подачі енергії стрибає напруга, що є згубним для компресора та електронного блоку управління. Добре, коли модель оснащена захистом від її ривків.
Аналізуємо: Морозильна камера крапельна або No Frost — що краще: 5 критеріїв вибору
Скільки холодильник тримає холод без електрики
Холодильник без світла зберігає прохолоду 4-6 годин, якщо не відчиняти дверцята. У морозильнику холодно до двох діб — коли повний. Напівпорожній нагрівається у 2 рази швидше. Апарати з No Frost утримують мінус довше завдяки рівномірному розподілу температури до вимкнення.
Як зберегти холод у холодильнику якомога довше
Найефективніший спосіб — не відчиняти дверцята. Кожне відкриття забирає прохолоду і наганяє тепло. Якщо камери забита їжею, вона довше утримує свіжість. Коли мало, потрібно обкладати запаси пляшками з охолодженою водою або пакетами з льодом. Якщо в господарстві є гелеві акумулятори холоду, їх доцільно зберігати в морозильній камері. Вони виручають коли немає світла. Сухий лід теж рятує. При випаровуванні, він не залишає вологу, і довше підтримує мінус. З ним потрібно бути обережним (брати в рукавичках), бо дуже холодний.
Коли часті перебої з електрикою, заздалегідь встановлюють температуру холодильника та морозильної камери на мінімальне значення. Тоді їжа довше нагрівається. Ущільнювачі дверцят відіграють велику роль в акумуляції прохолоди. Якщо вони пошкоджені або зношені, тепло проникне швидше. Важливо перевірити їх ще раз і за потреби замінити. Варто групувати продукти. Ті, що псуються швидше, ставити ближче до задньої стінки або зберігати в нижній частині камери. Там температура утримується довше.
Потрібно періодично моніторити температуру в камерах, використовуючи термометр для продуктів. Так простіше відстежити критичні значення (у холодильнику вище +5°C, у морозильнику вище 0°C) і вчасно вжити заходів.
На замітку: Рейтинг морозильних камер — 15 найкращих агрегатів для дому
Скільки тримає морозильна камера без світла
Повністю заповнена до 48 годин за умови, що дверцята не відчиняються. Наполовину заповнена — до 24 годин.
Поради щодо збільшення часу збереження холоду в морозилці
Рекомендації точно такі самі, як для холодильника.
- Зайвий раз не відчиняти дверцята.
- Забивати морозилку по максимуму.
- Скористатися акумуляторами холоду.
- Розділяти їжу на щільні групи. Поруч одна з одною вони довше утримують температуру в морозильнику.
- Обкладати запаси сухим або звичайним льодом.
- Заздалегідь виставити морозильну камеру на максимально низьку температуру.
- Заморожувати якомога більше їжі, знаючи, що скоро відключення. Вони повільніше втрачають холод порівняно з охолодженими.
Варто знати: Чому пищить холодильник: ТОП 7 причин настирливого звукового сигналу
Як зрозуміти, що продукти стали небезпечними для вживання
Дві години за температури від +5°C до +60°C — це рай для бактерій. Велика ймовірність псування продуктів. Можна визначити на око, нюх і тактильно:
М'ясо, птиця та риба |
Якщо почали змінювати колір (стали сірими, коричневими або зеленими), з'явилися неприємний запах або липка поверхня — це ознаки того, що зіпсувалися |
Сметана, молоко та сир |
Прокисли, якщо зберігалися в теплі. Ознаки — кислуватий запах, розшарування або зміна кольору |
Яйця |
Опускають у воду. Коли спливають, значить зіпсувалися |
Фрукти та овочі |
Якщо стали м'якими або вкрилися цвіллю, краще викинути |
Консерви та варення |
Коли банки здулися, це ознака ботулізму, варто їх позбутися |
Кислий або гнильний запах — вірна ознака, що продукт зіпсувався. Навіть якщо виглядає нормально, але погано пахне, краще не їсти. Заготовлення з морозилки, що залишилися частково замороженими, доцільно знову заморозити, якщо не минуло багато часу. А от розморожені уважно оглянути:
- М'ясо та риба залишилися холодними, отже, потрібно негайно приготувати або хоча б термічно обробити.
- Фрукти й овочі мають нормальний вигляд, без запаху, можна готувати або заморозити повторно.
Коли сумніваєтеся — викиньте! Їжа, яка перебувала в теплі понад 2 години, може спровокувати харчове отруєння.
Причини та їх вирішення: Чому гріється холодильник: 5 можливих чинників
Правильне відновлення роботи холодильника після подачі електрики
Коли з'явилася електрика й агрегат почав холодити, спочатку оцінюють стан їжі в холодильнику та морозильній камері. Перевіряють за запахом, кольором і текстурою, діючи за принципом: «Сумніваюся — викину».
Потрібно переконатися, що холодильник працює так, як треба. Слухають, чи працює компресор. Коли немає звичного гулу, це проблема. Перевіряють температуру всередині камер через пів години та годину після появи світла. Вона має поступово знижуватися. Залежно від моделі та обсягу продуктів це може зайняти від кількох годин до доби.
- Холодильна камера: температура має опуститися до +2°C — +5°C.
- Морозилка: до -18°C або нижче. Якщо утворюються кристали льоду, вірний знак, що система працює правильно.
Звертають увагу на індикатори та дисплей, якщо є. Деякі моделі показують поточну температуру і можуть повідомляти про неполадки.
Якщо морозильна камера або холодильник розморозилися і витекла вода, її відразу витирають. У морозилці калюжа накопичується на дні, потрібно ретельно її прибрати, щоб не допустити появи плісняви та запахів. Також протирають полички та стінки. Тоді буде менше бактерій.
Коли часто вимикають світло, варто подумати про під'єднання апарата до джерела безперебійного живлення (UPS), що захищає від стрибків напруги та подовжує роботу за коротких збоїв. Або купують стабілізатор напруги, щоб захистити агрегат від ламання через різкі коливання напруги в мережі.
З'ясували, скільки тримає морозильна камера і холодильник без світла, як перевіряти продукти, що робити в сумнівних випадках. Ці заходи допоможуть зберегти запаси свіжими та мінімізувати їхнє псування.
Розбираємо проблеми: Лід у морозилці Ноу-Фрост — 6 причин і варіанти усунення