У томатів, перців, баклажанів і капусти тривалий період вегетації. Щоб вони встигли розвинутися, їх висівають на розсаду за кілька місяців до висадки у відкритий ґрунт. У дні останнього зимового місяця — якраз необхідний запас часу для формування міцної кореневої системи. Тим більше, що ранній посів дає можливість загартувати та зміцнити рослини.
З посівним календарем набагато простіше розпланувати сприятливі дні для посадки в лютому 2025. Він показує вплив фаз Місяця на ріст овочів, трав, квітів та інших культур.
Місячний посівний календар на лютий: як фази Місяця впливають на посіви
У Місяця гравітаційний вплив на Землю, який зачіпає рух соків у рослинах. У період від молодика до повного місяця життєві сили рослин націлюються до стебел і листя. У повний Місяць пік активності. За Місяця, що спадає, сили рослин спрямовуються до коріння. Тому досвідчені садівники знають, що висхідне небесне світило сприяє роботі з надземними культурами, а спадне — з підземними.
У другому місяці 2025 року фази Місяця в Україні розподіляються таким чином:
- Молодик: 28.02 о 02:44 годині.
- Перша чверть: 5 числа о 10:02 год.
- Повний місяць: 12.02 о 15:53 годині.
- Остання чверть: 20 числа о 19:32 год.
Посівний календар на лютий 2025 року для України
На основі вищеописаних даних, пропонується таблиця, коли сіяти насіння в лютому:
Фаза Місяця |
Дати |
Роботи |
Приклади культур |
Наростальний Місяць |
1-11 |
Посів надземних культур |
Помідори, перці, синенькі, зелень (кріп, петрушка), салат |
Повний Місяць |
12 |
Утримуються від посівних робіт |
— |
Місяць, що спадає |
13-19 |
Посів коренеплодів, пересадка розсади, розпушування ґрунту, внесення добрив |
Морква, редис, буряк, цибуля, картопля |
Остання чверть |
20 |
Готують ґрунт та інвентар, обробляють насіння від шкідників |
— |
Місяць, що спадає |
21-27 |
Продовжують роботи з коренеплодами |
Коренеплоди, цибулинні культури |
Молодий Місяць |
28 |
Відпочинок для рослин і обробка від паразитів |
— |
Ділимося досвідом: Як доглядати за ялинкою в горщику — 10 цінних порад
Практичні поради для садівників і городників
Саме час перевірити насіння на схожість. Для цього замочують невелику партію в теплій воді на 12-24 години. Якщо більшість зерняток спливе, воно непридатне. Перед посівом заготовляння знезаражують у слабкому розчині марганцівки або антисептиках для запобігання хворобам. Щоб згодом паростки були стійкими до шкідників, їх загартовують, помістивши в холодильник на кілька днів.
Взимку світловий день короткий, доцільно використовувати фітолампу для саджанців, щоб встановити стабільну температуру для різних культур. Вона має гріти в межах 18-24 °C. Поливають посаджене помірно, земля не повинна пересихати чи перезволожуватися. Варто використовувати відстояну воду кімнатної температури.
Що можна посадити в лютому на городі
Зима в Україні видалася безсніжною і без сильних морозів. Це чудова можливість отримати найбільш ранній урожай, посадивши грядки на городі, не чекаючи весни. За день до посіву добре розпушують ґрунт, щоб він наситився киснем. Після посіву все ж краще вкрити ділянку плівкою або агроволокном на випадок заморозків.
Холодостійка зелень швидко проростає і не боїться легких приморозків. Шпинат сходить уже при +4-5 °C. Кріп можна висівати навіть у злегка підмерзлу землю. Петрушка проростає при температурі від +3 °C.
Редис швидко сходить і росте, його можна сіяти в грядки, коли температура ґрунту не нижча +5 °C. Посіяна морква в цю пору дасть ранній урожай. Також можна садити цибулю-сіянку на зелень, і часник. Тим хто не встиг посадити восени, а тут якраз м'яка зима, — чудовий шанс.
Пізнавальна стаття: Як правильно вибрати кущоріз: 5 важливих моментів
Підготовка ґрунту і місткостей
Потрібно продезінфікувати ґрунт, особливо якщо це торішній. Його пропарюють у духовці при 100-120 °C протягом 30-40 хвилин. Або ошпарюють окропом з марганцівкою — так загинуть шкідники й патогени. Додають перегній, торф або компост, щоб поліпшити поживні властивості. Якщо це піщаний ґрунт, бідний на мінерали, його збагачують золою — для захисту від грибків. А також присмачують добривами з азотом, фосфором і калієм.
Підбирають горщики, касети, лотки та пластикові контейнери тільки з отворами для відведення зайвої води. Торф'яні таблетки або горщики зручні для рослин, які не люблять пересадку. Перед тим, як їх заповнювати, спочатку миють теплою водою з милом і дезінфікують слабким розчином марганцівки, хлоргексидину або оцту. Потім роблять дренаж — шар піску або дрібного гравію на дно місткості, щоб не застоювалася вода. І тільки потім наповнюють підготовленим ґрунтом, залишивши 1-2 см до верхнього краю. Тоді земля не буде вимиватися при поливі.
Варто знати: Як прибрати бур'яни з газону: 2 ефективні способи боротьби з небажаними рослинами
Облік фаз Місяця
Саме знання про фази Місяця допомагають городникам обирати оптимальний час для посіву, пересадки, обрізки та інших робіт на дачі. У момент висхідного Місяця розвивається надземна частина рослин. Той, що йде на спад, дає енергію для закладання кореневої системи. У молодик і повний Місяць рослини чутливі до стресів. У несприятливі дні бажано утримуватися від посівних робіт. Розбираємося докладніше яку розсаду садити в лютому.
- Коли в лютому сіяти перець
Сприятливі дні: 5-9, 20-27 — у фазу наростального Місяця.
Перець потребує багато часу для розвитку і формує плоди на надземній частині, тому світило, що росте, сприяє активному росту пагонів і листя. - Коли в лютому сіяти баклажани
Сприятливі дні: 5-9, 20-27.
Синенькі повільно ростуть, і щоб отримати розсаду до травня, їх висаджують заздалегідь. - Коли в лютому сіяти томати
Сприятливі дні: 5-9, 20-27.
Помідори — теплолюбні сорти, вони повільно, але впевнено проростуть і зміцніють до оптимального часу для висадки в ґрунт. - Які квіти сіяти в лютому
Ті, що вимагають тривалого періоду зростання перед пересадкою у відкритий ґрунт.
Однорічники (петунія, бегонія, гвоздика Шабо, лобелія) висаджуються 5-9 і 20-27.02.
Багаторічники (лаванда, примула, дельфініум) — теж у ці ж дні.
Бульбові та цибулинні (жоржини, бегонії, глоксинія (для саджанців) сприятливі дні: 13-19 — на спадний Місяць.
Читайте: Як посіяти газон — 4 важливі етапи
Догляд за розсадою в лютому
В останнього місяця зими все ще мало природного світла, молодняку знадобиться додаткове освітлення. Встановлюють лампи на висоті 20-30 см від рослин. Досвідчені городники рекомендують досвічувати сходи 12-16 годин на добу. Потрібно періодично повертати контейнери різними сторонами до джерела світла, щоб паростки не тягнулися в один бік.
Дотримуються оптимального температурного режиму в теплицях і вдома:
- Для теплолюбних культур (перець, синенькі): +22-26 °C вдень і +18-20 °C вночі.
- Для холодостійких культур (капуста, зелень): +16-20 °C вдень і +12-16 °C вночі.
Розміщують сіянці далеко від протягів і холодних вікон. Якщо в приміщенні повітря занадто сухе, а це часто трапляється при ввімкненому опаленні, ставлять поруч із паростками відра з водою або використовують зволожувач повітря, щоб нормалізувати вологість.
Підгодовують сходи слабким розчином комплексного добрива для розсади через 10-14 днів після того, як пробилися. І так продовжують робити кожні 10-14 днів. Проводять пікіровку (пересадку сіянців), коли 2-3 листки на живцях — так у коренів з'явиться більше простору для росту.
Щоб не було захворювання «чорної ніжки», не варто заливати горщики й потрібно стежити за вентиляцією. А якщо це сталося, тоді раз на тиждень доведеться обприскувати молодняк слабким розчином марганцівки або біофунгіцидами.
Попри те що за вікном ще зима, грамотне планування і початок робіт дають передумови для міцної розсади й багатого врожаю. Дотримуючись рекомендацій зі статті та враховуючи посівний календар, є шанс закласти міцну основу для успішного городнього сезону, отримуючи задоволення від роботи на землі.
На замітку: Як позбутися бур'яну — 5 перевірених методів