Розумний годинник — для чого потрібен, які завдання виконує
Це багатофункціональний переносний пристрій для повсякденного і спортивного використання. Синхронізується з телефоном, відображає дані про фізичну активність, вимірює пульс, показує повідомлення і дзвінки. Випускають у бюджетному, середньорівневому і флагманському сегменті.
Корпус пластиковий або алюмінієвий, екран круглої або квадратної форми різного діаметра. Є універсальні для підлітків і дорослих. Окремо виділяють дитячі та для літніх людей. Можуть оснащуватися бездротовою зарядкою, камерою, мікрофоном, динаміком. Вологозахист за стандартами IP68 або IP6X.
Головні параметри смартгодинника
Основні характеристики, що стосуються зовнішнього вигляду:
- Тип екрана — сенсорний, кольоровий.
- Вид матриці — TFT, LCD, OLED, Super AMOLED, lon-X.
- Діагональ екрана — від 1.2″ до 1.83″.
- Форма дисплея — квадратна, кругла, прямокутна.
- Ширина корпусу — від 30 до 49 мм.
- Матеріал ремінця — силікон, поліестер, спандекс, нейлон, термополіуретан, шкірозамінник.
- Колір корпусу — бежевий, рожевий, сріблястий, чорний, сірий, зелений.
До технічних параметрів відносять: кількість датчиків, сумісність з ОС, комунікаційні технології, наявність і тип зв'язку, функціонал, встановлене ПЗ. З'ясовують, чи оснащений смартгодинник мікрофоном, кнопкою SOS, динаміком, внутрішнім сховищем, навігаційним модулем.
Операційна система
Спочатку потрібно визначити сумісність гаджета з ОС, встановленою на смартфоні. Якщо вказано iOS — значить, апарат синхронізується тільки з iPhone. Більшість переносних пристроїв підключаються до Android. Може знадобитися версія 11 і вище.
Популярні операційні системи «розумних» годинників:
- Wear OS — найбільш поширена. Розроблена брендом Google. З широкими можливостями кастомізації.
- OS Tizen — фірмовий варіант від компанії Samsung для своїх пристроїв.
- Watch OS — для годинників Apple. Сумісні з iOS. На Android обмежений функціонал.
Менш популярні HarmonyOS від Huawei та Zepp OS від Amazfit.
Дизайн
Можна знайти в чотирьох стилях:
- Повсякденний — акуратний дизайн, мінімум деталей. Нейтральних або яскравих кольорів. Носять щодня з різними образами.
- Класичний — гаджет наближений до звичайного наручного годинника. Виглядає строго і преміально. Поєднують із діловим стилем в одязі.
- Професійний — товстий корпус зі зміцненими елементами й додатковими важелями. Використовують в екстремальному спорті, туризмі, подорожах.
Спортивні спрощені, коштують дешевше. Частіше довгастої форми. У деяких моделей збоку важіль для зручного управління. Ремінець у тон корпусу або іншого кольору.
Дисплей
Сенсорний екран круглий, квадратний або прямокутний. Рамки тонкі. Типи кольорових матриць:
- TFT — бюджетна, з непоганою яскравістю. Споживає небагато енергії. З недоліків — середні кути огляду і знижена контрастність.
- LCD — теж дешевий варіант. Дисплей середньої якості, при повсякденному використанні не виникає проблем з яскравістю і передачею кольору.
- OLED — коштує дорожче. Характеризується глибоким чорним кольором, відмінною контрастністю і запасом яскравості. Мінус: пікселі з часом перегорають.
Super AMOLED — поліпшена технологія, розроблена брендом Samsung. Екран тонший і чуйніший.
Продуктивність та автономність
Smart watch отримують одноядерний або двоядерний процесор. Продуктивності достатньо для плавної роботи інтерфейсу, запуску застосунків, простих ігор.
Види процесорів:
- Apple — фірмовий варіант від однойменного бренду. Спеціальні лінійки чипсетів для переносних гаджетів. До плюсів відносять швидкодію та актуальність протягом декількох років.
- Snapdragon Wear — належать виробнику Qualcomm. Переваги: хороша потужність і доступна ціна.
- Exynos — чипи від Samsung. Надійні, довговічні та продуктивні.
Стандартний час автономної роботи — 2 дні. В енергоощадному режимі здатні пропрацювати 72 години.
Функціонал і можливості Smart Watch
Перш ніж купити «розумний» годинник, потрібно вивчити його можливості. Основні опції:
- Отримання сповіщень, SMS і дзвінків з телефону. Можливість відповідати на вхідні дзвінки, використовуючи вбудований мікрофон і динамік.
- Відстеження фізичних показників під час тренувань — пройденої відстані, спалених калорій, зроблених кроків. Запуск спортивних режимів.
- Прослуховування музики через додатки Spotify, Apple Music, YouTube Music. Зберігання завантажених треків у внутрішньому сховищі. Управління аудіо зі смартфона за допомогою музичного плеєра.
- Вимірювання пульсу, рівня насичення крові киснем, артеріального тиску, температури тіла. Моніторинг тривалості та фаз сну.
У бюджетних моделей опцій менше, у флагманських — значно більше.
Функції для здоров'я та фітнесу
Багато датчиків спрямовано на вимірювання фізичних показників:
- Пульсометр вимірює частоту серцевих скорочень. На основі отриманих результатів показує приблизний рівень стресу.
- Пульсоксиметр відображає насичення крові киснем (сатурація).
- Для побудови графіка менструацій потрібно самостійно вводити дані.
- Просунуті гаджети оснащені електрокардіограмою (ЕКГ). Менш точні, ніж медичні прилади.
- Крокомір рахує кількість зроблених кроків.
Дані зберігаються в додатку, де можна подивитися графіки за будь-який день. Фітнес-опції підраховують час активності, витрату енергії, швидкість руху.
Зв'язок і комунікації
Є моделі з мобільним зв'язком і без нього. У першому випадку пристрій працює в мережі 3G або 4G (LTE). Популярна технологія eSIM (віртуальна СІМ-карта). Дозволяє здійснювати та приймати дзвінки, відправляти SMS.
Важливі бездротові інтерфейси.
- Через Bluetooth синхронізують зі смартфоном.
- Вбудований модуль Wi-Fi дозволяє під'єднатися до Інтернету.
- GPS-навігація запам'ятовує і прокладає маршрути.
- NFC для безконтактної оплати та обміну файлами на близькій відстані.
Кнопка тривоги призначена для надсилання SOS-сигналу в разі лиха або непередбачених обставин. Поточне місце розташування визначає GPS. Особливо актуальна в дитячих моделях.
Зручність у повсякденному житті
Гаджет подобається дорослим і підліткам через корисні опції, якими користуються щодня. На великому екрані відображається дата і час. Можна налаштувати віджет із прогнозом погоди, вимірюванням пульсу або пройденими кроками. Достатньо одного погляду для ознайомлення з важливою інформацією.
У вбудованій пам'яті зберігають фото, отримують до них швидкий доступ. Акселерометр і гіроскоп відстежують фізичну активність. Наприклад, можна щоранку виходити на пробіжку або займатися в спортзалі, вибравши відповідний режим.
Геомагнітний датчик виконує роль цифрового компаса. Дозволяє зорієнтуватися і визначити своє місце розташування. Потрібний серед туристів і любителів активного відпочинку.
Ціна smart watch від виробників 2E і Blackview досить низька, гаджети належать до початкового сегмента. Apple і Samsung пропонують преміуммоделі з дорогими матеріалами корпусу, точними датчиками, повноцінною ОС і розширеними функціями. Представлені оновлені лінійки з поліпшеними опціями й дизайном.
Підбирають у повсякденному, елегантному (класичному) або спортивному стилі. Змінюють ремінці: силіконові, тканинні, нейлонові, з екошкіри. Встановлюють персоналізовані циферблати. Звертають увагу на додаткові можливості: наприклад, управління голосом.